Filiálny Kostol sv. Jána Nepomuckého v Kubrej

KOSTOL SV. jána nepomuckého
v kubrej


Rotunda v Kubrej

Filiálny kostol sv. Jana Nepomuckého bol postavený až v roku 1905. Pred tým na tomto mieste stála malá kaplnka slúžiaca na bohoslužobné účely. Zasvätená bola svätému Jánovi Nepomuckému. V nej slávievali len tri sväté omše do roka: Vianočnú na štefana, na Veľkonočný a Svätodušný pondelok, príležitostne len pri pohreboch. Veriaci sa v kaplnke schádzali v nedeľu poobeda na litánie bez kňaza. Keďže kaplnka mala len šindľovú strechu a chatrné základy bez použitia betónu, už po dvadsiatich rokoch si vyžiadala opravu, lebo do nej zatekalo a steny praskali. Následkom zlého statického stavu musela byť zbúraná a na jej mieste postavili obyvatelia Kubrej nový kostol. 

Nový kostol

Stavba je jednoloďová s hranolovitou predstavanou vežou na osi hlavnej fasády kostola ukončený s polkruhovou aspidou. Celková dĺžka kostola je 14 metrov, jeho výška 9 metrov, loď kostola je zaklenutá. Na veži ukončenou ihlanovitou strechou sú umiestnené ciferníkové hodiny. 

Postavili ho podľa projektu Michala Milana Harminca. Zaujímavá je jeho fasáda bohato zdobená architektonickými a dekoratívnymi prvkami. Požehnanie novej stavby sa uskutočnilo 21. mája 1905. Omša v novopostavenom kostole nebývala ani raz za mesiac a tak kubrania chodievali na bohoslužby do Trenčína k piaristom.

Od výstavby prešiel kostol viacerými zmenami tak v interiéri, ako aj aj v exteriéri. Už v roku 1922 uskutočňujú renováciu kostola, pričom znižujú výšku okien a montujú nové vežové hodiny, zakúpené v Olomouci.

21. mája 1934 počas folklórnych slávností, montujú do veže kostola dva nové zvony. Pôvodný bol z drevenej zvonice na cintoríne, takže vo veži sa nachádzajú už tri zvony.

Oltárny obraz svätého Jána Nepomuckého bol nainštalovaný 1. apríla 1945. Dovtedy sa tam nachádzala socha Panny Márie. Autorom oltárneho obrazu je Lajko Dobozy, žiak a neskôr i kolega prof. Štefana Hlaváča.

Okolo roku 1948 kostol vymaľoval miestny maliar Michal Skrúcaný a v roku 1976 pribudol do kostola organ, ktorý nahradil staré harmónium. Z tohoto dôvodu bol predĺžený chórus a namontované nové zábradlie.

Ďalšia obnova výmaľby inetriéru prišla na rad v roku 1980, ktorú previedol maliar Juraj Krajčo.

V roku 1990 pristavujú sakristiu a obnovujú fasádu chrámu. V roku 1996 kupujú do kostola elektrický organ a rok nato prebieha reštaurovanie hlavného oltára.

Vpravo, pri vstupe do kostola je umiestnená nika s pamätnou tabuľou „Na pamiatku 10. výročia národného oslobodenia a ku cti občanom padlým vo svetovej válke 1914 – 1918“. V hornej časti je v polkruhu nápis „Bože žehnaj našu vlasť“, dole sú vytesané mená 33 obetí obce z prvej svetovej vojny.

Ďalšie sakrálne pamiatky

V blízkosti kostola sa nachádza aj niekoľko zaujímavých pamiatok, jednou z nich je kamenný kríž umiestnený vpravo pred vchodom do kostola. Je to jednoduchý kríž zhotovený z pieskovca, z prvej polovice 19. storočia. V jeho dolnej, rozšírenej časti je zobrazená Sedembolestná Panna Maria a letopočet 1822 a je to najstaršia zachovaná kultúrno-stavebná pamiatka v Kubrej. 

Za týmto kamenným krížom je kríž drevený, je to kríž k misii z roku 1950, prvý kríž tu ale už stál po misiách v roku 1923.

Socha Nepoškvrnenej Panny Marie je umiestnená tiež pred kostolom, a pochádza z roku 1861. Socha Panny Marie má nad sebou plechovú striešku, okolo jej hlavy je kruh z hviezd. Stojí na zemi a jednou nohou stúpa na hlavu hada, ktorý je okolo zeme ovinutý. Socha bola po zlúčení obce s mestom pri úprave, regulácii kubranského potoka odstránená. Na jej nové miesto, kde by sa dala umiestniť sa v tej dobe už nenašlo povolenie. Došlo k tomu až po zmene režimu, 14. apríla roku 1995 ju umiestnili pred kostolom. 

V blízkosti kostola, pri ceste v smere na Kubricu je aj socha sv. Floriána, ochrancu pred požiarmi, postavená z finančných prostriedkov obce vo vojnovom období, v roku 1943 pri príležitosti založenia dobrovoľného hasičského zboru. 

Lurdská jaskyňa

Smerom vľavo od kostola je lurdská jaskyňa Panny Márie, na mieste, kde 14. júla 1929 vykonával svoju primičnú omšu kubranský rodák Štefan Hlaváč z dôvodu veľkého množstva ľudí, pre ktorý by bol kostol malý. Na tomto mieste, pod bývalou starou hornou školou v čase vojny 14. júla 1941 došlo k slávnostnému posväteniu tejto lurdskej jaskyne. Na múre pri jaskyni je množstvo tabuliek vďaky od veriacich. 

Sv. Ján Nepomucký
kňaz, mučeník

Ján Nepomucký prichádza na svet v Pomuku pri Plzni okolo roku 1345. Meno „Nepomucký“ vzniká nesprávnym čítaním latinskej verzie jeho mena „de Pomuk“. Niekdajšia obec Pomuk sa dnes volá Nepomuk.

Ján získava vzdelanie v kláštore cisterciánov, potom v Žatci v slávnych latinských školách a nakoniec sa dostáva aj na univerzitu do Prahy, ktorú práve v tom čase zakladá cisár Karol IV. V roku 1370 sa Ján stáva notárom a pisárom v arcibiskupskej kancelárii. Je takisto osobným tajomníkom biskupa.

V roku 1380 sa stáva súčasne aj farárom vo farnosti sv. Havla v Starom meste. V rokoch 1382-1387 študuje kánonické právo v Padove, kde získava doktorát, a potom sa vracia späť do Prahy. Stáva sa kanonikom a generálnym vikárom arcibiskupstva. Má na starosti veľa zodpovedných úloh v Cirkvi. Okrem toho káže v chráme sv. Víta a v Týnskom chráme. Je  veľmi zbožný, horlivý a svedomitý.

Pokiaľ je na tróne cisár Karol IV., sú medzi arcibiskupstvom a cisárskym dvorom veľmi dobré vzťahy. To sa však mení nástupom Karolovho syna Václava IV., ktorý je  korunovaný za českého kráľa už ako dvojročný.

Spočiatku sa drží otcovho vzoru, no neskôr sa oddáva poľovačkám a zábavám. Okrem toho je veľmi zlostný a hnevlivý. Robí si zálusk na benediktínske opátstvo v Kladruboch v západných Čechách. Keď ho však nedostáva, jeho hnev sa obracia doslova proti celej Cirkvi v Čechách. Zajíma Jána a dvoch ďalších arcibiskupových spolupracovníkov. Ostatných dvoch neskôr prepúšťa, ale Jána dáva natiahnuť na škripec, mučia ho rôznymi spôsobmi a nakoniec ho v noci odvádzajú a hádžu z pražského mosta do rieky Vltavy. Je 20. marec 1393. Po niekoľkých dňoch jeho telo nachádzajú a pochovávajú v kostole sv. Kríža; neskôr ho prenášajú do chrámu sv. Víta na Pražskom hrade.

Traduje sa, že sv. Ján je mučeníkom spovedného tajomstva. Údajne sa ho kráľ vypytuje na hriechy svojej manželky Žofie. Tá sa spovedáva práve u Jána. Kráľ ju podozrieva z nevery, pretože sám sa tejto neresti dopúšťa. Keďže však Ján nič nevyzrádza, mučia ho a  nakoniec zomiera vo vlnách rieky Vltavy. Túto tradíciu potvrdzuje aj fakt, že jazyk sv. Jána Nepomuckého sa zachováva neporušený. Za svätého, vyhlasujú Jána v roku 1729.

Kedy na bohoslužby ?
Farské oznamy

Zvony Kostola sv. Jána
Nepomuckého

1. zvon Božské Srdce Ježišovo a sv. Ján Nepomucký
Hmotnosť: 220 kg
Priemer: 715 mm
Výška: 650 mm
Hrúbka venca: 55 mm
Pôvod: Pavel Ranko, Trenčín, r. 1921

2. zvon Panna Mária a sv. Ján Nepomucký
Hmotnosť: 90 kg
Priemer: 532 mm
Výška: 470 mm
Hrúbka venca: 30 mm
Pôvod: Pavel Ranko, Trenčín, r. 1934

3. zvon anjel strážny „umieračik“
Hmotnosť: 25 kg
Priemer: 344 mm
Výška: 320 mm
Hrúbka venca: 25 mm
Pôvod: Pavel Ranko, Trenčín, r. 1934

4. hodinový zvon (cimbal)
Hmotnosť: 27 kg
Priemer: 395 mm
Hrúbka steny: 20 mm
Pôvod: Albín Ivák, Liptovské Sliače, r. 2009