Sedemdesiatštyri je číslo, ktoré na prvý pohľad nie je ničím výnimočné. No obyvateľov Opatovej nad Váhom presne toľko rokov delilo od ostatných ľudových misií, ktoré sa vo farnosti uskutočnili naposledy v roku 1950. Od 25. mája zavítali do Opatovej, podobne ako do ďalších trenčianskych farností misionári. Začali sa totiž celomestské misie. Celkovo päť rímskokatolíckych a jedna gréckokatolícka farnosť sa spojili, aby sa spoločne opäť priblížili ku Kristovi.
Misie v Opatovej a Kubrej videli pátri z Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa, teda redemptoristi – pátri Václav Hypius, Patrik Grotkovský a Roman Janáč, ktorým pomáhali laické misijné spoločenstvá z Bratislavy a Banskej Bystrice.
V sobotu 25. mája sa misie začali vo farskom Kostole sv. Stanislava v Opatovej nad Váhom slávením úvodnej svätej omše. Sedemdesiatštyri rokov prešlo a konečne máme ľudové misie aj v našej farnosti,“ povedal v úvodnom príhovore pred začiatkom misií farár farnosti Miroslav Lysičan. Zároveň vyjadril nádej, že tieto dni budú požehnaním a znovuzrodením pre celú farskú rodinu. Následne odovzdal misionárom, redemptoristom P. Václavovi Hypiusovi a P. Patrikovi Grotkovskému štóly, ktoré sú symbolom kňazskej moci a tým im zveril do duchovnej starostlivosti celú farnosť. “Chceme sa cez tieto dni zapozerať, nie tak na svoje hriechy, ale na Božie milosrdenstvo, ktoré chceme ohlásiť. Chceme Boha spoznať takého, aký naozaj je“, povedal Václav Hypius na úvod sobotňajšej svätej omše.
Program misií pokračoval v nedeľu svätými omšami. Predpoludním sa do programu zapojilo Spoločenstvo Shekinah z Banskej Bystrice, ktoré niekoľkými svedectvami a scénkami priblížilo najmä mládeži ich osobnú skúsenosť života s Bohom. Popoludňajší program bol určený ženám všetkých vekových kategórií, ktoré sa zišli vo farskom kostole v Opatovej. Misijný program viedli ženy zo Spoločenstva Calvary z Bratislavy. Okrem dojímavých a inšpirujúcich svedectiev sa účastníčky katechézy mohli zapojiť aj do aktivity, pri ktorej symbolicky zasadili do pôdy kvetinové semienka. „Ženská krása, jemnosť, láska je mnohokrát veľmi krehká. To čo je krásne, je veľmi krehké a často to dokážeme veľmi poškodiť. Preto je tu ten, ktorý to dokáže dať do poriadku, preto sú tu misie,“ doplnil na záver katechézy páter Václav Hypius.
Misijný program všedných dní pokračoval svätými omšami s misijnými príhovormi zameranými na rôzne oblasti duchovného života. V pondelok sa misionári po večernej svätej omši vo farskom kostole stretli s mužmi Opatovskej farnosti. Zamerali sa na osobnosť svätého Jozefa ako vzor nábožnosti, poctivej práce či statočného života. „My muži sme povolaní, aby sme boli takými kňazmi vo svojej rodine, ako bol svätý Jozef,“ povzbudil prítomných páter Hypius.
Od utorkového popoludnia bola príležitosť v oboch chrámoch pristúpiť ku sviatosti zmierenia, alebo využiť prítomnosť misionárov na duchovný rozhovor. „My chceme hriech vyznať a otvoriť sa na Božie milosrdenstvo. Hriech nie je mocnejší ako Boh, Boh – Ježiš zomrel na kríži a tam zlomil moc hriechu a smrti. Spoveď nie je čistiareň, kde vojdem a všetko bude v poriadku,“ upozorňuje Václav Hypius. Dve večery patrili vo farskom kostole v Opatovej filmom. V utorok si účastníci misií pozreli druhú časť filmu Ježiš a v stredu večer to bola epizóda zo seriálu The Choosen – Kána Galilejská. Vo štvrtok sa v katolícke cirkvi slávila slávnosť Najsvätejšieho Ježišovho Tela a Krvi už v predvečer sviatku odznela misijná homília na tému Ježiš, darca života. Kazateľ Roman Janáč, CSsR. vo svojom príhovore poukázal na význam sviatku a dar, ktorý sa nám v podobe Eucharistie Ježiš dáva. Vyzval prítomných na radosť z toho, že sú synmi a dcérami živého Boha: „Nech v nás prevládne život, veď predsa sme synmi a dcérami živého Boha, živého Ježiša Krista, ktorý je darcom života.“
Piatkový večer patril vo farskom Kostole svätého Stanislava v Opatovej nad Váhom misijnému príhovoru na tému „Láska“. Kazateľ Václav Hypius poukázal na nevýslovnú obetu Ježiša Krista, ktorý z lásky ku nám obetoval svoj život za nás. Súčasťou piatkovej svätej omše bola i obnova manželských sľubov. „Manželstvo je niečo, čo vám umožňuje dozrievať, dorastať. Nikdy by ste neboli takí, keby ste nevstúpili do manželstva, keby ste sa nepripútali ku svojej manželke, či k manželovi. To je niečo, čo vám dáva možnosť dozrievať,“ pripomenul Václav Hypius.
Sobota bola počas ľudových misií v našej farnosti orientovaná na Pannu Máriu. Ráno odznel ešte misijný príhovor na tému „Modlitba“. Václav Hypius rozobral význam modlitby pre život veriaceho kresťana. „Nech celý náš, deň, celý život je poznačený modlitbou,“ doplnil. Večerný program vo farskom kostole začal pobožnosťou k Panne Márii Matke ustavičnej pomoci. Václav Hypius priblížil veriacim i ikonu Panny Márie, ktorú venovali tunajšiemu kostolu. Ozrejmil jednotlivé symboly napísané na ikone a ich význam.
Nedeľa bola zakončením ľudových misií nielen v našej farnosti, ale aj celomestských misií v Trenčíne. Ranná svätá omša vo farskom kostole patrila téme „Ako ďalej po misiách“. Patrik Grotkovský prirovnal veriaceho kresťana ku hlineným nádobám, ktoré ako hrnčiar tvaruje Boh. Sú krásne, no zároveň i veľmi krehké. „Je to všetko kvôli tomu, aby sa ukázala Božia moc v našich životoch. Ona sa ukáže vždy, keď budeme o to stáť,“ pripomenul P. Grotkovský. Na začiatku svätých omší, tak v Kubrej ako aj v Opatovej požehnali misionári misijné kríže pripomínajúce duchovnú obnovu, ktorá sa vo farnosti uskutočnila po sedemdesiatichštyroch rokoch. Počas homílie poukázal Václav Hypius na misijný kríž, ktorý je iný ako ten, ktorý stojí v kostole alebo visí doma na stene. Chýba na ňom korpus. „Ten misijný kríž je prázdny preto, lebo to je ten môj, kríž, to je ten náš kríž. Ja mám niesť tento kríž spoločne s Kristom.“ zakončil.
Popoludní sa celomestské misie v Trenčíne skončili slávnostnou svätou omšou na Mierovom námestí. Zúčastnili sa na nej jednotlivé misijné tímy z jednotlivých trenčianskych farností spolu s domácimi kňazmi. Eucharistickej slávnosti predsedal P. Michal Zamkovský, CSsR., ktorý na úvod svätej omše požehnal misijný kríž. Ten bude umiestnený pri Kostole Notre Dame. Bohoslužbu sprevádzal spevácky zbor tvorený spevákmi a hudobníkmi z jednotlivých farností. Na záver sa prítomným prihovoril aj trenčiansky farár, dekan Ľubomír Havran, ktorý predniesol posolstvo nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka k celomestským misiám.
Ak sa chcete ešte ešte vrátiť k niektorým myšlienkam, ktoré odzneli počas ľudových misií navštívte našu „Misijnú galériu“ kde nájdete videonahrávky, audionahrávky a fotografie z misií. Nahrávky z misií budú prístupné len do konca júna 2024 !