Mimoriadni rozdávatelia sv. prijímania

SLUŽBY VO FARNOSTI


Niektoré služby určené pre náležité slávenie bohoslužby a pre pomoc Božiemu ľudu ustanovila Cirkev už v najstarších dobách. Tieto služby, ktoré sa zverovali veriacim, aby ich vykonávali pri liturgii a v charitatívnej činnosti.

Lektorská služba

V súčasnej liturgii má dôležitú úlohu taktiež lektor, ktorý číta čítania zo Starého zákona a z apoštolských listov. Lektori majú podiel na hlásaní Božieho slova, ktorému zhromaždený ľud naslúcha. Lektor je členom liturgického zhromaždenia, a preto by po celú liturgiu mal byť prítomný v lodi kostola, odtiaľ potom pristupuje k ambone – k miestu, ktoré je vyhradené len k prednesu Božieho slova.
V našej farnosti vykonávajú túto činnosť poväčšine ženy, ale povzbudzujme i mužov, aby sa viacerí zapájali do prednášania Božieho slova a oživili tak liturgiu. Ak cítite volanie k tejto službe, no máte obavy dajte nám o sebe vedieť a radi vám pomôžeme prekonať počiatočné obavy a trému.

Mimoriadny rozdávateľ sväteho prijímania

Podľa Kódexu kánonického práva je riadnym vysluhovateľom svätého prijímania biskup, presbyter a diakon. Mimoriadnym vysluhovateľom svätého prijímania je akolyta, ako aj iný veriaci, ktorý má vek a vlohy stanovené dekrétom Konferencie biskupov a predpísaným liturgickým obradom je prijatý do služby mimoriadneho rozdávateľa svätého prijímania; toto udelenie služieb mu však nedáva právo na poskytovanie materiálneho zabezpečenia zo strany Cirkvi.

V našej farnosti službu mimoriadnych rozdávateľov svätého prijímania vykonávajú poverení laici: Jozef Hricko a Ľuboš Hamaj.

Miništranti

Nenahraditeľnou súčasťou života a práce v Cirkvi sú miništranti. Ich celkový význam spočíva v priamej oslave Boha prostredníctvom všetkých liturgických úkonov a obradov, na ktorých sa zúčastňujú a pri ktorých sú obdarúvaní zvláštnymi dobrodeniami. Ich viera je vzorom pre iných mladých ľudí, a tak veľmi často plnia aj misijnú úlohu Cirkvi medzi svojimi vrstovníkmi.

Slovo miništrovať pochádza z latinského slova ministrare a znamená slúžiť, posluhovať. Miništrovaním teda rozumieme posluhovanie pri Pánovom oltári, slúženie pri slávení eucharistickej obety, posluhovanie pri vysluhovaní sviatostí a pri iných liturgických úkonoch a obradoch. Chlapcov alebo aj dospelých mužov, ktorí vykonávajú túto službu, voláme miništranti.

Miništrantská služba je vznešená, posvätná, je to služba rozmnožujúca Božie milosti, služba Pánovi a služba veriacemu ľudu. Miništrant je po kňazovi a diakonovi najbližšie k samému Ježišovi Kristovi, ktorý je opravdivo, skutočne a podstatne prítomný v Oltárnej sviatosti. Miništranti sú akoby viditeľnými zástupcami anjelov. Ich úlohou je prinášať na oltár liturgické knihy, nádoby a rúcha, chlieb a víno, starať sa o kadidelnicu, dávať veriacim znamenie zvončekom a zabezpečiť iné potrebné liturgické úlohy.

Miništrantská služba je posvätná. Vo svätej omši prostredníctvom sviatosti Eucharistie nám Pán Ježiš dáva samého seba. Miništrant, ktorý posluhuje pri týchto liturgických obradoch, najmä pri svätej omši, vykonáva posvätnú službu, ktorá posväcuje jeho i všetkých veriacich. Keď miništrant posluhuje svätej Cirkvi, posluhuje samému Pánu Ježišovi. Miništrovanie je teda služba Ježišovi Kristovi.

Organista a kantor

Organista sprevádza liturgické spevy hrou na organe a v rámci liturgie môže v hre uplatniť aj vhodné diela organovej tvorby. Služba organistu spočíva v hudobnom sprievode tých častí bohoslužby, ktoré sú určené k spevu, a predovšetkým k sprevádzaniu spevu ľudu. Popri technickej stránke hry na organe by organisti mali byť oboznámení s liturgiou Cirkvi a uvedomovať si, že sú súčasťou liturgického zhromaždenia. Organista musí komunikovať s kňazom, ktorý celebruje svätú omšu, zároveň dbať na adekvátny výber piesní podľa jednotlivých liturgických slávení a môže viesť taktiež žalmistov, spevákov či spevácky zbor.

Pri liturgii boli od staroveku Žalmy prednášané sólistom – žalmistom. Pôvodne Žalm spieval lektor, neskôr spevák – žalmista. Služba žalmistu má pôvod v Antiochii. Žalm je sólový, meditatívny spev a tvorí prirodzený kontrast k čítaniam. Mal by sa spievať, a to od ambony, pretože ide o prednes Božieho slova.

Okrem žalmistu poznáme tiež službu kantora – predspeváka, ktorý vedie a začína spevy liturgického zhromaždenia, zaisťuje striedavý spev, nahrádza chýbajúci zbor. Úlohu kantora nemusí zastávať nevyhnutne len organista. Význam služby kantora je daný potrebou sólového spevu niektorých častí v liturgii a živým spevom veriacich.

Kostolník

Osobitné postavenie medzi spolupracovníkmi kňaza v spoločenstve veriacich má kostolník. Jeho úloha by sa dala opísať aj ako pomoc pri bohoslužbách a vysluhovaní sviatostí, zabezpečuje dozor v kostole, starostlivo dbá o priestor a predmety potrebné k liturgii. Kostolník veľakrát prispieva k vytvoreniu „duchovnej nálady“ pre bohoslužbu, svojou službou pripravuje „pôdu“ pre liturgické slávenia.

Kostolník by mal byť príkladom pre veriacich tým, ako vykonáva svoju službu, ako spĺňa svoje náboženské povinnosti a ako svoj život usmerňuje podľa viery. Najdôležitejším predpokladom pre túto službu je živá viera v Boha, keďže sa denne prostredníctvom služby v kostole nachádza pri samom „prameni“. Túto úlohu môže zastávať vhodný a spoľahlivý muž alebo takisto žena.

Keďže kostolník je dôležitá osoba pre styk s ľuďmi, mal by vedieť s ľuďmi správne komunikovať. Je taktiež dôležitým spojovacím článkom medzi kňazom a farským spoločenstvom.

Kostolník by mal oplývať viacerými vhodnými vlastnosťami, napríklad ako zmysel pre poriadok, presnosť, mlčanlivosť, priateľskosť, vytrvalosť, zodpovednosť, čestnosť a vľúdnosť.

Upratovanie kostola

Medzi dôležité úlohy, ktoré je potrebné zabezpečiť pre dôstojnosť slávenia liturgie, spadá aj upratovanie kostola a kvetinová výzdoba. Tieto nemôže mať na starosti len jedna osoba, majú sa zveriť aj iným veriacim. V našich chrámoch sa o čistotu liturgického priestoru a kvetinovú výzdobu, či pranie a čiestenie liturgických rúch a bielizne stará niekoľko žien. Nakoľko je táto práca náročná na čas, chceme povzbudiť aj ďalšie ženy a dievčatá, aby sa zapojili do tejto služby pre farnosť.

Rozhovor s kňazom

Chcete nám pomôcť svojou službou..?

Ak máte záujem pomôcť nášmu farskému spoločenstvu svojimi službami, darmi alebo talentom – dajte nám o sebe vedieť!