Spomienka sv. Stanislava

V liturgickom kalendári si v dnešný deň pripomíname spomienku sv. Stanislava biskupa a mučeníka, ktorý je zároveň i patrónom nášho farského kostola v Opatovej. Pri tejto príležitosti pozývame všetkých farníkov na slávnostnú svätú omšu, ktorú budeme sláviť v našom farskom kostole 11. apríla 2024 o 18.00 hod. Hlavným celebrantom a kazateľom slávnosti bude redemptorista Patrik Grotkovský, CSsR.

sv. Stanislav

Syna zasvätili Bohu

Stanislav, budúci krakovský biskup a mučeník, sa narodil vo Szczepanowo pravdepodobne roku 1030 v šľachtickej rodine. Tradícia hovorí, že rodičia dlhé roky bezdetní, dostali syna po dlhých modlitbách a hneď pri narodení ho zasvätili Bohu. Chlapec Stanislav študoval najprv u benediktínov v Krakove. Títo ho poslali na ďalšie štúdiá do Leodium (dnešné Liége v Belgicku), kde študoval teológiu a cirkevné právo. Po návrate bol vysvätený za kňaza a stal sa kanonikom pri katedrálnom kostole. Vyznačoval sa neobyčajnou horlivosťou a nábožnosťou. Po smrti biskupa Žulu pápež Alexander II. na žiadosť duchovenstva, ľudu, šľachty a samotného kráľa Boleslava II. Chrabrého, vymenoval Stanislava za krakovského biskupa. Biskupskú vysviacku prijal roku 1072. Biskup Stanislav sa dal iheď do práce s veľkým nadšením, a za pomoci duchovenstva a aj samotného kráľa podarilo sa mu upevniť kresťanskú vieru v srdciach poľského ľudu.

Kráľ Boleslav

Kráľ Boleslav II. Chrabrý bol odvážnym bojovníkom a podarilo sa mu podmaniť nové kraje. Dobyl dokonca mesto Kijev. Začiatočné dobré vzťahy s biskupom Stanislavom začali byť čoraz napätejšie pre nemravný a pohoršlivý kráľov život. Biskup Stanislav pokorne a vľúdne začal kráľa napomínať a poukazovať mu, ake neblahé následky môže mať jeho zlý príkad na šľachticov a jednoduchý ľud. Zdalo sa, že král si všimol láskavých slov biskupových a sľúbil sa napraviť.

Vzkriesenie šľachtica Petra

O nejaký čas však kráľ sa zamiloval do krásnej šľachtičky Kristíny, manželky šľachtica Mečislava. Bezohľadne a násilne ju dal uniesť. Tento nehanebný čin pobúril šľachticov, ktorí nástojili na biskupoch, aby kráľa napomenuli. Keďže ostatní preláti sa ukázali bojazliví, biskup Stanislav sa nebojácne predstavil pred kráľa a začal ho prosiť, napomínať, presviedčať, aby sa vrátil na správnu cestu. Všetko márne! Vtedy biskup s bolestným srdcom vyhlásil kráľovi, že bude prinútený ho exkomunikovať. Kráľ sa strašne rozhneval a prisahal biskupovi pomstu. Obžaloval biskupa, že zabral niektoré pozemky šľachtica Petra, ktorý bol už tri roky v hrobe. Biskup však pozemky kúpil, riadne zaplatil, len nemal od tejto kúpy nijaké dokumenty. Svedkovia na súde zo strachu pred kráľom svedčili proti biskupovi. Biskup si vypýtal tri dni a začal sa modliť a prosiť o pomoc zhora. Po troch dňoch sa vybral k hrobu šľachtica Petra, vzkriesil ho z mŕtvych a priviedol pred preľaknutých sudcov, pred ktorými tento dosvedčil, že biskup Stanislav mu riadne zaplatil za pozemky.

Exkomunikácia kráľa

Po poslednej víťaznej vojne proti Rusom kráľ Boleslav II. sa oddal ešte viac svojim nízkym vášniam a bezuzdnému pohoršiivému životu. Biskup Stanislav sa modlil, ba bol ochotný obetovať aj svoj život za obrátenie kráľa. Avšak každý jeho pokus o obrátenie priťahoval mu stále väčšiu nenávisť vladára. Vtedy Stanislav spolu s biskupmi exkomunikoval kráľa a zakázal mu vstup do chrámu. Rozhnevaný kráľ spolu s vojakmi 11. apríla 1079 vtrhol do kostola sv. Michala v Krakove a tu zavraždil svätého biskupa. Rozkázal vojakom zmrzačiť telo a nechať ho tri dni nepochované. Po troch dňoch veriaci pochovali telo biskupa na cintoríne pri spomenutom kostole. Roku 1088 jeho telo bolo prenesené do katedrálného kostola na Waweli a jeho hrob stal sa predmetom úcty všetkých zbožných Poliakov.

Kanonizačný proces

Roku 1229 biskup Ivan Odrowaz začal diecézny kanonizačný proces a potom postúpil všetky dokumenty do Ríma. V Ríme všetko dôkladne preskúmali a pápež Inocent IV. vyhlásil 17. augusta 1253 v Assisi Stanislava za mučeníka a svätého. Odvtedy sa tento svätý biskup uctieva ako patrón Poľska a ochranca čností a strážca slobody proti tyranom a mocným tohto sveta. Veľké oslavy na jeho počesť sa konali roku 1979, na deväťsté výročie jeho smrti. Oslavy pripravoval nástupca sv. Stanislava na krakovskom biskupskom stolci – kardinál Karol Wojtyla. On sám ich však nemohol viesť, lebo sa medzitým, v októbri 1978, stal pápežom. No so súhlasom poľskej vlády sa na nich mohol zúčastniť aspoň dodatočne pri pamätnej návšteve Poľska v júni 1979. O veľkej úcte sv. Stanislava svedčí skutočnosť, že v Poľsku je mu zasvätených 160 kostolov a v zahraničí až 300. Na Slovensku sú zname dva kostoly – kláštorný kostol redemtoristov v Podolínci a farský kostol v Opatovej nad Váhom.