SVIATOSŤ posvätného stavu


Sviatostné kňazstvo

Sviatosť posvätného stavu – označovaná kedysi ako sviatosť kňazstva – patrí medzi sedem sviatostí, ktoré boli ustanovené Ježišom Kristom. Kňaz je teda služobníkom Krista a jeho Cirkvi. Nekoná na základe svojej vlastnej moci, ale na základe udelenej kňazskej hodnosti daného posvätného stavu, ktorý každý vysvätený dostal od Ježiša Krista a z poverenia Cirkvi. Sviatostné kňazstvo je zároveň sviatosťou služby spoločenstvu Božieho ľudu. Je rovnako darom Ducha Svätého, neobchádzajúc spoluprácu s osobným vlastným ľudským rozhodnutím, slobodným súhlasom a sebaobetavým nasadením.

Ježiš Kristus, pravý kňaz

Z tohto teologického pohľadu jedine Ježiš Kristus je pravým kňazom a ostatné vysvätené osoby sú jeho služobníkmi. Ten, kto prijíma sviatosť posvätného stavu, dostáva tak osobitnú účasť na Kristovom kňazstve. Vysviackou dostáva teda kňaz konkrétnu moc a poslanie slúžiť svojim bratom a sestrám vo viere.

Sviatosť má tri stupne

Sviatosť posvätného stavu Kristovho kňazstva má tri stupne, ktoré nadväzujú iba po sebe:

1.diakonát = diakonský stav (diakon)
2.presbyterát = kňazský stav (kňaz)
3.episkopát = biskupský stav (biskup)

Pri vysviacke Duch Svätý vtláča svätencovi nezmazateľný znak a trvalú pečať, ktorými ho pripodobňuje jedinému, najvyššiemu a večnému Veľkňazovi Ježišovi Kristovi. Svätenec tak dostáva schopnosť a duchovnú posvätnú moc konať nie v svojom mene či na vlastnú päsť alebo na základe svojich vlastných ľudských síl, možností a nedokonalostí, ale konať výlučne v mene Ježiša Krista a jeho božskej moci. Na základe tohto poverenia vysluhuje i všetky sviatosti, ktoré nekoná v mene svojom, ale v mene Krista.

Kto môže prijať vysviacku?

Za diakona, kňaza a biskupa môže byť platne vysvätený muž, ktorý prijal katolícku vieru, bol pokrstený a je Cirkvou povolaný na tento posvätný úrad a službu Božiemu ľudu. Vysviacka sa nedá nárokovať. Nie je ľudskou zásluhou, ale nezaslúženým Božím darom a milosťou. Súčasne je záväzkom pracovať neustále na svojom vlastnom posvätení a odovzdaní svojich síl, talentov a odhodlania do služby Cirkvi a Božieho ľudu.

Kňazská formácia

Povolanie do posvätného stavu sa upevňuje a nadobúda prostredníctvom duchovnej formácie v kňazskom seminári počas 6-ročného vysokoškolského teologického štúdia. Po ich úspešnom absolvovaní je kandidát na konci piateho ročníka vysvätený za diakona a po šiestom ročníku prijíma kňazskú vysviacku posvätného stavu. Súčasne sa zaväzuje k celibátnemu spôsobu života a práce.

Rodina ako prvý seminár

Katolícke rodiny sú podľa vyjadrenia sv. Jána Pavla II. „prvými seminármi“, kde sa formuje charakter, viera a povedomie mladých ľudí. Služba miništranta je dozaista vhodným pokračovaním tejto duchovnej formácie. Spolu s tým sú k dispozícii v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre krátkodobé i dlhodobejšie formačné dni, turnusy a výlety, ktoré vhodným spôsobom prezentujú seminársky a teologický život pre uchádzačov. Zaiste, všetky duchovné povolania vzišli za podpory mnohých modlitieb veriacich, ktoré sú stále a dlhodobo veľmi potrebné a užitočné.

Život v habite

Popri sviatosti posvätného stavu existuje ešte duchovné povolanie k rehoľnému životu podľa chariziem jednotlivých rehoľných zakladateľov. Rozmanitý a nádherný rehoľný život určený pre ženy i mužov, ktorý pretrváva v celej Cirkvi v jej dejinnom poslaní, tvorí nezmerné duchovné bohatstvo. Tieto zasvätené osoby sľubom čistoty, chudoby a poslušnosti sú podľa svojej charizmy poslané byť na pulze života Cirkvi a to v jej kontemplácii, modlitbe, charitnej službe, školského a pedagogického poslania či v rozličných potrebách a formách služby, pomoci a zamerania.

Záujem o kňazstvo alebo zasvätený život

  • rozpoznanie životného povalia je niekedy veľmi ťažké. Boh každému z nás určil cestu a spôsob, ako má po nej kráčať. Niekto ako manžel, manželka iný ako kňaz, alebo zasvätená osoba. Rozpoznať ju však často nie je jednoduché, preto vám ponúkame pri tomto kroku pomoc a sprevádzanie.
  • v prípade, že pociťujete vo svojom vnútri povolanie na kňazstvo alebo zasvätený život kontaktujte nás a dohodnite si osobné stretnutie (telefonicky alebo prostredníctvom e-mailu, či webového formulára), uveďte prosím dôvod stretnutia, aby sme si zabezpečili dostatok času a priestoru na rozhovor

Súvisiace odkazy:

Farský úrad Trenčín – Opatová
Kňazský seminár sv. Gorazda v Nitre
Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Prijímacie konanie na štúdium katolíckej teológie RCBF UK
Rehoľné spoločenstvá na Slovensku

„Kresťania nehľadajú v kňazovi iba človeka, ktorý ich prijme, ktorý ich rád vypočuje.
Oni v ňom hľadajú predovšetkým človeka, ktorý im pomôže hľadieť na Boha.“

(sv. Ján Pavol II.)